Do kobiet trzeba mieć właściwe podejście. Podobnie jak do męskich włosów, o które należy dbać jak najdłużej. Jak to zrobić? Jakich preparatów używać? Tego dowiecie się w naszym maniaKalnym poradniku.
Kiedyś mówiło się, że tylko kobiety przywiązują uwagę do swojego wyglądu. Czasy się zmieniły i dzisiaj to często mężczyźni spędzają więcej czasu w łazience. Nie jest to działanie przypadkowe. Dobrze ubrany i zadbany mężczyzna jest znacznie lepszą partią od zapuszczonego łachmaniarza, a tym samym będzie miał większe powodzenie u kobiet. Cechą, która szczególnie przyciąga uwagę płci pięknej są włosy. Jak się zabrać za ich pielęgnację? O czym warto pamiętać?
Częste mycie…
W latach młodości zwykło się mawiać, że częste mycie skraca życie. Nic bardziej mylnego. Tłuste i niezadbane włosy, szczególnie u mężczyzn, są wysoce odpychające. Nie są sexy. Na taki look nie poderwiesz żadnej kobiety. Prawda jest jednak znacznie brutalniejsza. Brak częstego mycia włosów oznacza stworzenie idealnego siedliska dla bakterii, które mogą wywoływać przeróżne choroby (nie tylko dermatologiczne). Mężczyźni mają z reguły grubszą skórę, a także więcej gruczołów łojowych od kobiet. Oznacza to, że męskie włosy szybciej się przetłuszczają, a także częściej pojawia się u nich łupież. Na rynku jest wiele szamponów, które pomagają walczyć z problemem łupieżu, ale prawda jest taka, że te najskuteczniejsze – jak normalne leki – dostaniecie tylko w aptece. A jak często należy myć włosy? To zależy od indywidualnych potrzeb – niektórzy muszą robić to codziennie, innym wystarczy mycie co dwa dni. Nie zapominajcie jednak używać kosmetyków przeciwdziałających problemom takim jak łupież, łysienie czy siwienie.
Sucha głowa
Jeżeli jesteście zmuszeni codziennie myć włosy, pamiętajcie o ich odpowiednim wysuszeniu. To tyczy się przede wszystkim mycia włosów zimą, ale nie można zapominać, że także wiosną czy latem, zdarzają się chłodniejsze dni, w które lepiej mieć suchą głowę. Jeżeli macie na głowie bujną czuprynę, pamiętajcie, by nie kłaść się z mokrymi włosami spać. Powoduje to nie tylko dyskomfort (mokra poduszka), ale i przysłowiowy „brak ładu i składu”. Mokre włosy dociskane do poduszki czy innej płaskiej powierzchni odkształcają się, co skutkuje problemami z ich ułożeniem rano, tuż po przebudzeniu. Susząc włosy należy zachować odpowiednią odległość między włosami a suszarką, w przeciwnym wypadku ciepłe powietrze może przesuszyć skórę głowy, sprzyjając powstawaniu łupieżu. Suszarkę należy trzymać w odległości ok. 20 cm od głosy albo suszyć włosy zimnym powietrzem. Najlepszą opcją jest jednak pozostawienie wytartych włosów samych sobie i pozwolenie im wyschnąć we własnym tempie.
Zaprzyjaźnij się z fryzjerem
Jeżeli regularnie ścinacie włosy u tego samego fryzjera, warto się z nim zaprzyjaźnić. Nie mam tu na myśli wspólnego oglądania meczów, wychodzenia na drinki wieczorem czy pożyczania pieniędzy. Warto jednak utrzymywać dobre relacje ze swoim fryzjerem, bo dobrze ścięte włosy, oznaczają dla niego uczciwie zarobione pieniądze oraz Twoją satysfakcję. Czasami warto „oddać się” w ręce naszego fryzjera/fryzjerki. Profesjonalista doradzi, jaką fryzurę wybrać i jaka stylizacja będzie pasować do Waszego kształtu twarzy. Włosy na głowie co miesiąc średnio wzrastają powyżej 1 cm, dlatego tak ważne jest, by je regularnie ścinać. Pamiętajcie, że także krótkie włosy wymagają pielęgnacji – trzeba je przycinać, by zachowały równomierną długość.
Strzeż się łysienia
U mężczyzn znacznie częściej niż u kobiet występuje łysienie. Jest to obciążone genetycznie, a ponadto wynika z działania hormonów androgenowych. Niestety, większość mężczyzn bagatelizuje pierwsze oznaki nadmiernego wypadania włosów i orientuje się dopiero wtedy, gdy na głowie lśnią już duże zakola. Zapobiegać wypadaniu włosów możemy w domowym zaciszu, bez stosowania żadnych specjalistycznych preparatów. Wystarczy regularnie masować skórę głowy, pobudzając tym samym mikrokrążenie. Jeżeli odnotowaliście u siebie pierwsze oznaki łysienia, powinniście zrezygnować z wszelkiego rodzaju ciężkich kosmetyków do stylizacji. W połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą, metody te powinny przynieść satysfakcjonujące efekty. Kiedy łysienie jest już w zaawansowanym stadium, należy udać się do dermatologa lub trychologa. Po wykonaniu specjalistycznych badań, lekarz zdiagnozuje przyczynę łysienia i będzie w stanie zaaplikować odpowiednie leczenie. Ostatecznością – ale za to bardzo skuteczną – jest przeszczep włosów, który jest jednak zabiegiem dosyć kosztownym.
Łykaj piguły
Właściwa pielęgnacja włosów powinna być uzupełniona odpowiednią dietą i zażywaniem witaminek. Na rynku jest dostępnych sporo suplementów diety, które odbudowują cebulki włosowe i zapobiegają rozdwajaniu się końcówek. Niestety, wszelkie zabiegi przeprowadzane na włosach osłabiają je. Dlatego tak ważne jest, by regularnie zażywać witaminy i minerały – takie jak witaminę A, witaminę B, witaminę H, witaminę H i E. Warto także zażywać zioła na włosy, takie jak skrzyp polny, pokrzywa, nagietek, melisa, rumianek czy nasturcja.
fot. Jacob Bøtter, flickr (CC BY 2.0)
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.